Veselo o filmovom megapodvode

Veselo o filmovom megapodvode

„Na Železnej studničke v Bratislave sa totiž nakrúcalo pri vatre bez svetiel a podobne. No keď im ľudia vyvolávali kvôli honorárom a natáčaniu v zahraničí, ušli do Čachtíc,“ hovorí Viliam Klimáček.

Spomína to aj vo svojej hre Čachtická pani, v ktorej spracoval príbeh najväčšieho podvodu v dejinách československého filmu. Nakrúcanie veľkofilmu o krvavej grófke sa začalo na Železnej studničke. S vidinou obrovských honorárov a ciest do zahraničia sa ľudia vzdávali zamestnania a podpisovali zmluvy, o ktorých netušili, že sú falošné. „Až keď v Bratislave hrozilo, že podvod praskne, odišli do Čachtíc a zblbli celú dedinu, čo bolo, samozrejme, jednoduchšie,“ pokračuje dramatik. Pôvodná folklórna veselohra Čachtická pani má dnes premiéru v bratislavskom DK Ružinov.

V Starej Turej, kde vyrástol, sa v jeho chlapčenských časoch „hanba“ Čachtičanov neustále rozoberala. Vraj vtedy sa nič veľmi nedialo, takže tému mal v sebe od detstva. Ďalšie informácie sa dozvedel od ľudí, ktorí „boli pri tom“. A s tímom bol aj v Čachticiach, kde sa zhovárali s pamätníkmi.

Celý článok si môžete prečítať tu